Plusko akcie v roku 2022


28.12.2022
 

Rok 2022 sme si na Plusku naozaj užili. Dokopy sme zrealizovali 6 viacdňových verejných zážitkových akcií a k tomu ešte 5 adaptačných kurzov, a to v zime aj v lete. Bolo to jedným slovom super! 🙂

❄Celé sme to odpálili Zimným kurzom, ktorý sa po rokoch stal tradíciou. Ako to však na horách býva, počasie sa mení každým okamihom, a tak tento rok tímu a 13tim účastníkom nebolo dopriate prejsť celý hrebeň Veľkej Fatry ako bolo plánované. Tím je však hrdý, že sa rozhodol nepokračovať do predpovedanej fujavice a vetra, pretože sa im to nezdalo bezpečné. Účastníci si ale mali možnosť vyskúšať dva dni v pravej zime na horách. Veríme, že sa čoskoro zase podarí ďalší Zimný kurz, ideálne v bezpečných podmienkach.

🤝V apríli sa konečne podarilo (kvôli korone a opatreniam) dlllho odkladané školenie inštruktorov zážitkovej pedagogiky, teda jeho prvá časť. Zato prišlo 10 neuveriteľne namotivovaných budúcich inštruktorov, ktorí to myslia naozaj vážne! Zo začiatku akcie síce vyzeralo, že na našej Chalúpke nepôjde ani voda, ani elektrina, ale nakoniec sa všetko v dobré obrátilo a prvé školenie sa podarilo na výbornú. Následne účastníci, teda naši mladí inštruktori, absolvovali aj druhú časť a potom tretiu v podobe vlastnej zážitkovej akcie pre iných členov Pluska, kde si mohli všetky nadobudnuté zručnosti a vedomosti z prvej a druhej časti vyskúšať naostro, ale stále v bezpečnom prostredí. V lete sa už zapojili do iných zážitkových akcií pre verejnosť a tiež do chodu organizácie. Veľmi veľmi sa z nich tešíme a prajeme im, aby ich to neprestávalo baviť!

☀Júl priniesol ďalšiu super akciu – detský tábor (v našich kruhoch „decák“, v tom najlepšom slova zmysle). Veľkým úspechom tejto akcie bolo, že keďže sa minulý rok prakticky všetci členovia tímu rozhodli nepokračovať, musel sa tento rok dať dokopy od základu nový, čo sa podarilo, čím bola akcia pre decká zachránená. Ročník 2022 sa niesol v znamení záhady zmiznutého artefaktu. Účastníci našli artefakt, ktorý im prezradil, že v každom z nás sa ukrývajú nejaké kvality, ale je dôležité vedieť, že nemusíme byť dokonalí a mať z každej niečo, aby sme niečo dokázali. Na to je niekedy dôležité zistiť, že sme tím a môžeme naše silné stránky spojiť a dokázať náš cieľ spoločne. Práve do prípravy a organizácie tejto akcie sa pridali aj naši mladí inštruktori. Práve oni boli voľakedy ako účastníci na úplne prvom detskom tábore.

😍Akcia Bez tabu, ktorý tiež naberá znaky tradície, dopadla na výbornú. Tím považuje program za najkomplexnejší v histórii Bez tabu a účastníci odchádzali nadšení. Zaujímavosťou akcie je, že sa podarilo urobiť niečo navyše aj pre dedinku Vrbovce, nad ktorou je naša chalúpka. Účastníci vlastnoručne vytvorili lavičku na lúku a búdku na knižky priamo do dediny. Na celom projekte pracovali 4 skupiny, jedna z nich to dokumentovala, aby sme nikdy nezabudli na toto skvelé dielo. Pri Vrbovciach sme aktívni už 15 rokov, robíme v jej bezprostrednej blízkosti akcie, chodíme na chalúpku aj ako interné skupiny kamarátov a nikdy sme po sebe nič nezanechali – tento rok prišiel ten čas! Lavička stojí na lúke cestou na kopec Pecková a každý sa z nej  môže kochať krásami okolia či západom slnka. Búdka na knižky je pri kostole vo Vrbovciach, obyvatelia do nej môžu dávať knihy alebo si nejaké vziať a v zime pod striešku nasypať niečo vtáčikom.

👌Prelom augusta a septembra sme venovali akcii iTeen, ktorého počet účastníkov sa od minulého roka zvýšilo zo 14 na 24! Inštruktorom v tíme sa podarilo potešiť aj účastníkov, ktorí až tak tábory a akcie neobľubujú, čomu sme veľmi radi. Výzvou tiež bolo, že na akciu zobrali aj účastníka s vysokým štádiom cukrovky, pre čo sa nevedel dostať na iné detské tábory. Vyžadovalo si to pozornosť, no tím je veľmi rád, že ho zobrali, naozaj si to užil a veria, že príde aj o rok 🙂 Tím iTeenu si veľmi rozumie, počas roka stihol niekoľko teambuildingov a už teraz má termín na ďalší ročník a tešia sa moc!

🍂V septembri sme už naozaj tradične zorganizovali adaptačné kurzy. Tento rok nielen pre Gymnázium Jura Hronca, ale aj pre Základnú školu Narnia. Narnia bola pre nás novinkou a zvolili sme dvojdňový formát pre 2 triedy deviatakov. Skúsili si rôzne aktivity, spoluprácu, komunikáciu. V našej spolupráci nastal mierny komunikačný šum, a nakoniec mala druhá trieda len 1 dňový adaptačný kurz, no účastníci odchádzali zaujatí a spokojní. Tímu sa podarilo pomeniť program na základe odozvy a skupín, na čo je hrdý. Naša spolupráca s Gymnáziom Jura Hronca trvá už vyše 10 rokov, za čo sme veľmi vďační. Posledné roky sa nám podarilo realizovať 1 dňové adaptačné kurzy pre 3 prvácke triedy gymnázia na Železnej studienke v Bratislave. Program bol rôznorodý, od behavejších aktivít až po nastavovanie triednych pravidiel a prvotné oťukávanie sa v kolektíve, a to aj s o niečo menej formálnym spoznávaním triednej učiteľky (v menej formálnom prostredí ako v škole). Tešíme sa na ďalšie roky!

Sme veľmi vďační za všetkých spokojných účastníkov, ktorí na naše akcie chodia radi a aj za všetkých ostatných podporovateľov ❤